NEW TALENT GRAND PIX

10 filmmakers compete for the NEW TALENT GRAND PIX with their first fiction feature film.

PIX's main competition is dedicated to new talent, and the prize is donated by an international jury to the filmmakers, whom they regard as having the strongest signature and the most interesting future in cinema based on their first film.

The NEW TALENT GRAND PIX is a cash prize of 10.000 Euro, support for the winning director in the making their next film.
The 10 films are wastly different, apart from the fact that they are first films. The filmmakers come from all over the world, and their films have vary in themes and genres. But they are all new talents to watch out for!

  • 2016

      • WINNER

        Godless

        Name
        Ralitza Petrova.
        Location
        Bulgaria, Denmark, France
        Release year
        2016.
        Duration
        99 min.
      • NOMINATED

        Aloys

        Name
        Tobias Nölle.
        Location
        Switzerland, France
        Release year
        2016.
        Duration
        91 min.
      • NOMINATED

        The Future Perfect

        Name
        Nele Wohlatz.
        Location
        Argentina
        Release year
        .
        Duration
        65 min.
      • NOMINATED

        Raw

        Name
        Julia Ducournau.
        Location
        France, Belgium
        Release year
        2016.
        Duration
        95 min.
      • NOMINATED

        Sand Storm

        Name
        Elite Zexer.
        Location
        Israel
        Release year
        2016.
        Duration
        88 min.
      • NOMINATED

        Shambles

        Name
        Karl Lemieux.
        Location
        Canada
        Release year
        2016.
        Duration
        91 min.
      • NOMINATED

        Shelley

        Name
        Ali Abbasi .
        Location
        Denmark
        Release year
        2016.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        Swiss Army Man

        Name
        Daniel Scheinert, Daniel Kwan.
        Location
        United States
        Release year
        2015.
        Duration
        95 min.
      • NOMINATED

        The Eremits

        Name
        Ronny Trocker.
        Location
        Germany, Italy
        Release year
        2016.
        Duration
        110 min.
      • NOMINATED

        The Last Family

        Name
        Jan P. Matuszynski.
        Location
        Poland
        Release year
        2016.
        Duration
        124 min.
    • 2015

      • WINNER

        The Elite

        Name
        Thomas Daneskov.
        Location
        Denmark
        Release year
        2015.
        Duration
        80 min.
      • NOMINATED

        Bridgend

        Name
        Jeppe Rønde.
        Location
        Denmark
        Release year
        2015.
        Duration
        99 min.
      • NOMINATED

        Limbo

        Name
        Anna Sofie Hartmann.
        Location
        Germany, Denmark
        Release year
        2014.
        Duration
        80 min.
      • NOMINATED

        Norway

        Name
        Yiannis Veslemes.
        Location
        Greece
        Release year
        2014.
        Duration
        73 min.
      • NOMINATED

        Portrait of the Artist

        Name
        Antoine Barraud.
        Location
        France
        Release year
        2014.
        Duration
        127 min.
      • NOMINATED

        Sworn Virgin

        Name
        Laura Bispuri.
        Location
        Albania, Germany, Italy, Switzerland, Kosovo
        Release year
        2015.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        The Fire

        Name
        Juan Schnitman.
        Location
        Argentina
        Release year
        2015.
        Duration
        95 min.
      • NOMINATED

        The Tree

        Name
        Sonja Prosenc.
        Location
        Slovenia
        Release year
        2014.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        Underdog

        Name
        Ronnie Sandahl.
        Location
        Sweden, Norway
        Release year
        2014.
        Duration
        97 min.
      • NOMINATED

        Until I Lose My Breath

        Name
        Emine Emel Balci.
        Location
        Turkey, Germany
        Release year
        2015.
        Duration
        94 min.
    • 2014

      • WINNER

        Blind

        Name
        Eskil Vogt.
        Location
        Norway, The Netherlands
        Release year
        2013.
        Duration
        96 min.
      • NOMINATED

        Casa Grande

        Name
        Fellipe Barbosa.
        Location
        Brazil
        Release year
        2014.
        Duration
        117 min.
      • NOMINATED

        For Those in Peril

        Name
        Paul Wright.
        Location
        United Kingdom
        Release year
        2013.
        Duration
        93 min.
      • NOMINATED

        History of Fear

        Name
        Benjamin Naishtat.
        Location
        Argentina, Uruguay, Germany, France
        Release year
        2014.
        Duration
        79 min.
      • NOMINATED

        Luton

        Name
        Michalis Konstantatos.
        Location
        Greece
        Release year
        2013.
        Duration
        92 min.
      • NOMINATED

        Obvious Child

        Name
        Gillian Robespierre.
        Location
        USA
        Release year
        2013.
        Duration
        83 min.
      • NOMINATED

        Small Homeland

        Name
        Alessandro Rossetto.
        Location
        Italy
        Release year
        2013.
        Duration
        111 min.
      • NOMINATED

        The Babadook

        Name
        Jennifer Kent.
        Location
        Australia
        Release year
        2013.
        Duration
        95 min.
      • NOMINATED

        Violet

        Name
        Bas Devos.
        Location
        Belgium, Netherlands
        Release year
        2014.
        Duration
        82 min.
      • NOMINATED

        Flow

        Name
        Fenar Ahmad.
        Location
        Denmark
        Release year
        2014.
        Duration
        89 min.
    • 2013

      • WINNER

        The Strange Little Cat

        Name
        Ramon Zürcher.
        Location
        Germany
        Release year
        2013.
        Duration
        72 min.
      • NOMINATED

        Diego Star

        Name
        Frédérick Pelletier.
        Location
        Canada, Belgium
        Release year
        2013.
        Duration
        91 min.
      • NOMINATED

        Harmony Lessons

        Name
        Emir Baigazin.
        Location
        Kazakhstan, Germany, France
        Release year
        2013.
        Duration
        120 min.
      • NOMINATED

        Night

        Name
        Leonardo Brzezicki.
        Location
        Argentina
        Release year
        2013.
        Duration
        85 min.
      • NOMINATED

        Northwest

        Name
        Michael Noer.
        Location
        Denmark
        Release year
        2013.
        Duration
        91 min.
      • NOMINATED

        Ombline

        Name
        Stéphane Cazes.
        Location
        France, Belgium
        Release year
        2012.
        Duration
        96 min.
      • NOMINATED

        The Interval

        Name
        Leonardo di Costanzo.
        Location
        Italy, Switzerland, Germany
        Release year
        2012.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        The Plague

        Name
        Neus Ballús.
        Location
        Spain
        Release year
        2013.
        Duration
        85 min.
      • NOMINATED

        The Weight of Elephants

        Name
        Daniel Joseph Borgman.
        Location
        Denmark, New Zealand, Germany, France
        Release year
        2013.
        Duration
        83 min.
      • NOMINATED

        Youth

        Name
        Tom Shoval.
        Location
        Israel, Germany
        Release year
        2013.
        Duration
        107 min.
    • 2012

      • WINNER

        Neighbouring Sounds

        Name
        Kleber Mendonça Filho.
        Location
        Brazil
        Release year
        2012.
        Duration
        124 min.
      • NOMINATED

        Hemel

        Name
        Sacha Polak.
        Location
        Netherlands, Spain
        Release year
        2012.
        Duration
        80 min.
      • NOMINATED

        L

        Name
        Babis Makridis.
        Location
        Greece
        Release year
        2011.
        Duration
        87 min.
      • NOMINATED

        Policeman

        Name
        Nadav Lapid.
        Location
        Israel
        Release year
        2011.
        Duration
        105 min.
      • NOMINATED

        Reported Missing

        Name
        Jan Speckenbach.
        Location
        Germany
        Release year
        2012.
        Duration
        83 min.
      • NOMINATED

        Seven Acts of Mercy

        Name
        Gianluca De Serio, Massimiliano De Serio.
        Location
        Italy, Romania
        Release year
        2011.
        Duration
        103 min.
      • NOMINATED

        Snowtown

        Name
        Justin Kurzel.
        Location
        Australia
        Release year
        2011.
        Duration
        119 min.
      • NOMINATED

        The Invader

        Name
        Nicolas Provost.
        Location
        Belgium
        Release year
        2011.
        Duration
        89 min.
    • 2011

      • WINNER

        Two Gates Of Sleep

        Name
        Alistair Banks Griffin.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        78 min.
      • NOMINATED

        All Good Children

        Name
        Alicia Duffy.
        Location
        Ireland, Belgium, France
        Release year
        2010.
        Duration
        80 min.
      • NOMINATED

        Amnesty

        Name
        Bujar Alimani.
        Location
        Albania, Greece, France
        Release year
        2011.
        Duration
        83 min.
      • NOMINATED

        Civil War

        Name
        Pedro Caldas.
        Location
        Portugal
        Release year
        2010.
        Duration
        92 min.
      • NOMINATED

        End of Animal

        Name
        Jo Sung-hee.
        Location
        South Korea
        Release year
        2010.
        Duration
        114 min.
      • NOMINATED

        Flowers of Evil

        Name
        David Dusa.
        Location
        France
        Release year
        2010.
        Duration
        100 min.
      • NOMINATED

        Pear

        Name
        Zhang Ciyu.
        Location
        China
        Release year
        2010.
        Duration
        87 min.
      • NOMINATED

        Viva Riva!

        Name
        Djo Tunda Wa Munga.
        Location
        Congo, Belgium, France
        Release year
        2010.
        Duration
        110 min.
      • NOMINATED

        Our Day Will Come

        Name
        Romain Gavras.
        Location
        France
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINATED

        You Are Here

        Name
        Daniel Cockburn.
        Location
        Canada
        Release year
        2010.
        Duration
        78 min.
    • 2010

      • WINNER

        Amer

        Name
        Hélène Cattet, Bruno Forzani.
        Location
        Belgium
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        Bakal Boys

        Name
        Ralston G. Jover.
        Location
        Philippines
        Release year
        2009.
        Duration
        93 min.
      • NOMINATED

        Café Noir

        Name
        Jung Sung-Il.
        Location
        South Korea
        Release year
        2009.
        Duration
        197 min.
      • NOMINATED

        The Angel

        Name
        Margreth Olin .
        Location
        Norway, Sweden, Finland
        Release year
        2009.
        Duration
        101 min.
      • NOMINATED

        Hold Me Tight

        Name
        Kaspar Munk.
        Location
        Denmark
        Release year
        2010.
        Duration
        80 min.
      • NOMINATED

        Last Cowboy Standing

        Name
        Zaida Bergroth.
        Location
        Finland, Germany
        Release year
        2009.
        Duration
        123 min.
      • NOMINATED

        Plan B

        Name
        Marco Berger.
        Location
        Argentina
        Release year
        2009.
        Duration
        103 min.
      • NOMINATED

        Putty Hill

        Name
        Matt Porterfield.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        88 min.
      • NOMINATED

        Puzzle

        Name
        Natalia Smirnoff.
        Location
        Argentina, France
        Release year
        2010.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        Skeletons

        Name
        Nick Whitfield.
        Location
        United Kingdom
        Release year
        2009.
        Duration
        94 min.
      • NOMINATED

        The Anchorage

        Name
        Anders Edström, C.W. Winter.
        Location
        Sweden
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINATED

        The Cramp

        Name
        Matias Meyer.
        Location
        Mexico, France
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        The Invisible Woman

        Name
        Agathe Teyssier.
        Location
        France
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
    • 2009

      • WINNER

        Katalin Varga

        Name
        Peter Strickland.
        Location
        Romania
        Release year
        2009.
        Duration
        84 min.
      • NOMINATED

        A Light in the Fog

        Name
        Panahbarkhoda Rezaee.
        Location
        Iran
        Release year
        2008.
        Duration
        75 min.
      • NOMINATED

        Be Good

        Name
        Juliette Garcias.
        Location
        France, Denmark
        Release year
        2008.
        Duration
        90 min.
      • NOMINATED

        Crush and Blush

        Name
        Kyoung-mi Lee.
        Location
        South Korea
        Release year
        2008.
        Duration
        101 min.
      • NOMINATED

        Gigantic

        Name
        Matt Aselton.
        Location
        USA
        Release year
        2008.
        Duration
        98 min.
      • NOMINATED

        Guidance

        Name
        Johan Jonason.
        Location
        Sweden
        Release year
        2009.
        Duration
        78 min.
      • NOMINATED

        Helen

        Name
        Christine Molloy, Joe Lawlor.
        Location
        United Kingdom, Ireland
        Release year
        2008.
        Duration
        77 min.
      • NOMINATED

        Moon

        Name
        Duncan Jones.
        Location
        United Kingdom
        Release year
        2009.
        Duration
        96 min.
      • NOMINATED

        North

        Name
        Rune Denstad Langlo.
        Location
        Norway
        Release year
        2009.
        Duration
        78 min.
      • NOMINATED

        The Artist

        Name
        Mariano Cohn, Gaston Duprat.
        Location
        Argentina
        Release year
        2008.
        Duration
        92 min.
      • NOMINATED

        The Blessing

        Name
        Heidi Maria Faisst.
        Location
        Denmark
        Release year
        2009.
        Duration
        75 min.
      • NOMINATED

        Without You I'm Nothing

        Name
        Florian Eichinger.
        Location
        Germany
        Release year
        2008.
        Duration
        89 min.