NEW TALENT GRAND PIX

10 film af debuterende instruktører konkurrerer om at vinde NEW TALENT GRAND PIX.

PIX's hovedkonkurrence er helliget nyt talent - og prisen uddeles af en international jury til den instruktør, de vurderer har den stærkeste signatur og største filmiske fremtid.

NEW TALENT GRAND PIX er en pris på 10.000 euro - som skal hjælpe den vindende instruktør på vej videre mod næste film.

Eneste fællesnævner for konkurrenceprogrammet er, at hver film er den første spillefilm af de deltagende instruktører. Programmet spænder vidt i både geografi, tematikker og genrer.

  • 2016

      • VINDER

        Godless

        Name
        Ralitza Petrova.
        Location
        Bulgarien, Danmark, Frankrig
        Release year
        2016.
        Duration
        99 min.
      • NOMINERET

        Aloys

        Name
        Tobias Nölle.
        Location
        Schweiz, Frankrig
        Release year
        2016.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        El futuro perfecto

        Name
        Nele Wohlatz.
        Location
        Argentina
        Release year
        .
        Duration
        65 min.
      • NOMINERET

        Raw

        Name
        Julia Ducournau.
        Location
        Frankrig, Belgien
        Release year
        2016.
        Duration
        95 min.
      • NOMINERET

        Sand Storm

        Name
        Elite Zexer.
        Location
        Israel
        Release year
        2016.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        Shambles

        Name
        Karl Lemieux.
        Location
        Canada
        Release year
        2016.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        Shelley

        Name
        Ali Abbasi .
        Location
        Danmark
        Release year
        2016.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Swiss Army Man

        Name
        Daniel Scheinert, Daniel Kwan.
        Location
        USA
        Release year
        2015.
        Duration
        95 min.
      • NOMINERET

        The Eremits

        Name
        Ronny Trocker.
        Location
        Tyskland, Italien
        Release year
        2016.
        Duration
        110 min.
      • NOMINERET

        The Last Family

        Name
        Jan P. Matuszynski.
        Location
        Polen
        Release year
        2016.
        Duration
        124 min.
    • 2015

      • VINDER

        Eliten

        Name
        Thomas Daneskov.
        Location
        Danmark
        Release year
        2015.
        Duration
        80 min.
      • NOMINERET

        Bridgend

        Name
        Jeppe Rønde.
        Location
        Danmark
        Release year
        2015.
        Duration
        99 min.
      • NOMINERET

        Limbo

        Name
        Anna Sofie Hartmann.
        Location
        Tyskland, Danmark
        Release year
        2014.
        Duration
        80 min.
      • NOMINERET

        Norway

        Name
        Yiannis Veslemes.
        Location
        Grækenland
        Release year
        2014.
        Duration
        73 min.
      • NOMINERET

        Portrait of the Artist

        Name
        Antoine Barraud.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2014.
        Duration
        127 min.
      • NOMINERET

        Sworn Virgin

        Name
        Laura Bispuri.
        Location
        Albanien, Tyskland, Italien, Schweiz, Kosovo
        Release year
        2015.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Fire

        Name
        Juan Schnitman.
        Location
        Argentina
        Release year
        2015.
        Duration
        95 min.
      • NOMINERET

        The Tree

        Name
        Sonja Prosenc.
        Location
        Slovenien
        Release year
        2014.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Underdog

        Name
        Ronnie Sandahl.
        Location
        Sverige, Norge
        Release year
        2014.
        Duration
        97 min.
      • NOMINERET

        Until I Lose My Breath

        Name
        Emine Emel Balci.
        Location
        Tyrkiet, Tyskland
        Release year
        2015.
        Duration
        94 min.
    • 2014

      • VINDER

        Blind

        Name
        Eskil Vogt.
        Location
        Norge, Holland
        Release year
        2013.
        Duration
        96 min.
      • NOMINERET

        Casa Grande

        Name
        Fellipe Barbosa.
        Location
        Brasilien
        Release year
        2014.
        Duration
        117 min.
      • NOMINERET

        For Those in Peril

        Name
        Paul Wright.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2013.
        Duration
        93 min.
      • NOMINERET

        History of Fear

        Name
        Benjamin Naishtat.
        Location
        Argentina, Uruguay, Tyskland, Frankrig
        Release year
        2014.
        Duration
        79 min.
      • NOMINERET

        Luton

        Name
        Michalis Konstantatos.
        Location
        Grækenland
        Release year
        2013.
        Duration
        92 min.
      • NOMINERET

        Obvious Child

        Name
        Gillian Robespierre.
        Location
        USA
        Release year
        2013.
        Duration
        83 min.
      • NOMINERET

        Small Homeland

        Name
        Alessandro Rossetto.
        Location
        Italian
        Release year
        2013.
        Duration
        111 min.
      • NOMINERET

        The Babadook

        Name
        Jennifer Kent.
        Location
        Australien
        Release year
        2013.
        Duration
        95 min.
      • NOMINERET

        Violet

        Name
        Bas Devos.
        Location
        Belgien, Holland
        Release year
        2014.
        Duration
        82 min.
      • NOMINERET

        Ækte Vare

        Name
        Fenar Ahmad.
        Location
        Danmark
        Release year
        2014.
        Duration
        89 min.
    • 2013

      • VINDER

        The Strange Little Cat

        Name
        Ramon Zürcher.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2013.
        Duration
        72 min.
      • NOMINERET

        Diego Star

        Name
        Frédérick Pelletier.
        Location
        Canada, Belgien
        Release year
        2013.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        Harmony Lessons

        Name
        Emir Baigazin.
        Location
        Kazakhstan, Tyskland, Frankrig
        Release year
        2013.
        Duration
        120 min.
      • NOMINERET

        Night

        Name
        Leonardo Brzezicki.
        Location
        Argentina
        Release year
        2013.
        Duration
        85 min.
      • NOMINERET

        Nordvest

        Name
        Michael Noer.
        Location
        Danmark
        Release year
        2013.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        Ombline

        Name
        Stéphane Cazes.
        Location
        Frankrig, Belgien
        Release year
        2012.
        Duration
        96 min.
      • NOMINERET

        The Interval

        Name
        Leonardo di Costanzo.
        Location
        Italien, Schweiz, Tyskland
        Release year
        2012.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Plague

        Name
        Neus Ballús.
        Location
        Spanien
        Release year
        2013.
        Duration
        85 min.
      • NOMINERET

        The Weight of Elephants

        Name
        Daniel Joseph Borgman.
        Location
        Danmark, New Zealand, Tyskland, Frankrig
        Release year
        2013.
        Duration
        83 min.
      • NOMINERET

        Youth

        Name
        Tom Shoval.
        Location
        Israel, Tyskland
        Release year
        2013.
        Duration
        107 min.
    • 2012

      • VINDER

        Neighbouring Sounds

        Name
        Kleber Mendonça Filho.
        Location
        Brasilien
        Release year
        2012.
        Duration
        124 min.
      • NOMINERET

        Hemel

        Name
        Sacha Polak.
        Location
        Holland, Spanien
        Release year
        2012.
        Duration
        80 min.
      • NOMINERET

        L

        Name
        Babis Makridis.
        Location
        Grækenland
        Release year
        2011.
        Duration
        87 min.
      • NOMINERET

        Policeman

        Name
        Nadav Lapid.
        Location
        Israel
        Release year
        2011.
        Duration
        105 min.
      • NOMINERET

        Reported Missing

        Name
        Jan Speckenbach.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2012.
        Duration
        83 min.
      • NOMINERET

        Seven Acts of Mercy

        Name
        Gianluca De Serio, Massimiliano De Serio.
        Location
        Italien, Rumænien
        Release year
        2011.
        Duration
        103 min.
      • NOMINERET

        Snowtown

        Name
        Justin Kurzel.
        Location
        Australien
        Release year
        2011.
        Duration
        119 min.
      • NOMINERET

        The Invader

        Name
        Nicolas Provost.
        Location
        Belgien
        Release year
        2011.
        Duration
        89 min.
    • 2011

      • VINDER

        Two Gates Of Sleep

        Name
        Alistair Banks Griffin.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        78 min.
      • NOMINERET

        All Good Children

        Name
        Alicia Duffy.
        Location
        Irland, Belgien, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        80 min.
      • NOMINERET

        Amnesty

        Name
        Bujar Alimani.
        Location
        Albanien, Grækenland, Frankrig
        Release year
        2011.
        Duration
        83 min.
      • NOMINERET

        Civil War

        Name
        Pedro Caldas.
        Location
        Portugal
        Release year
        2010.
        Duration
        92 min.
      • NOMINERET

        End of Animal

        Name
        Jo Sung-hee.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2010.
        Duration
        114 min.
      • NOMINERET

        Flowers of Evil

        Name
        David Dusa.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Pear

        Name
        Zhang Ciyu.
        Location
        Kina
        Release year
        2010.
        Duration
        87 min.
      • NOMINERET

        Viva Riva!

        Name
        Djo Tunda Wa Munga.
        Location
        Congo, Belgien, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        110 min.
      • NOMINERET

        Vores tid kommer

        Name
        Romain Gavras.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        You Are Here

        Name
        Daniel Cockburn.
        Location
        Canada
        Release year
        2010.
        Duration
        78 min.
    • 2010

      • VINDER

        Amer

        Name
        Hélène Cattet, Bruno Forzani.
        Location
        Belgien
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Bakal Boys

        Name
        Ralston G. Jover.
        Location
        Filippinerne
        Release year
        2009.
        Duration
        93 min.
      • NOMINERET

        Café Noir

        Name
        Jung Sung-Il.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2009.
        Duration
        197 min.
      • NOMINERET

        Englen

        Name
        Margreth Olin .
        Location
        Norge, Sverige, Finland
        Release year
        2009.
        Duration
        101 min.
      • NOMINERET

        Hold om mig

        Name
        Kaspar Munk.
        Location
        Danmark
        Release year
        2010.
        Duration
        80 min.
      • NOMINERET

        Last Cowboy Standing

        Name
        Zaida Bergroth.
        Location
        Finland, Tyskland
        Release year
        2009.
        Duration
        123 min.
      • NOMINERET

        Plan B

        Name
        Marco Berger.
        Location
        Argentina
        Release year
        2009.
        Duration
        103 min.
      • NOMINERET

        Putty Hill

        Name
        Matt Porterfield.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        Puzzle

        Name
        Natalia Smirnoff.
        Location
        Argentina, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Skeletons

        Name
        Nick Whitfield.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2009.
        Duration
        94 min.
      • NOMINERET

        The Anchorage

        Name
        Anders Edström, C.W. Winter.
        Location
        Sverige
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        The Cramp

        Name
        Matias Meyer.
        Location
        Mexico, Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Invisible Woman

        Name
        Agathe Teyssier.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        90 min.
    • 2009

      • VINDER

        Katalin Varga

        Name
        Peter Strickland.
        Location
        Rumænien
        Release year
        2009.
        Duration
        84 min.
      • NOMINERET

        A Light in the Fog

        Name
        Panahbarkhoda Rezaee.
        Location
        Iran
        Release year
        2008.
        Duration
        75 min.
      • NOMINERET

        Be Good

        Name
        Juliette Garcias.
        Location
        Frankrig, Danmark
        Release year
        2008.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Crush and Blush

        Name
        Kyoung-mi Lee.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2008.
        Duration
        101 min.
      • NOMINERET

        Gigantic

        Name
        Matt Aselton.
        Location
        USA
        Release year
        2008.
        Duration
        98 min.
      • NOMINERET

        Guidance

        Name
        Johan Jonason.
        Location
        Sverige
        Release year
        2009.
        Duration
        78 min.
      • NOMINERET

        Helen

        Name
        Christine Molloy, Joe Lawlor.
        Location
        Storbritannien, Irland
        Release year
        2008.
        Duration
        77 min.
      • NOMINERET

        Moon

        Name
        Duncan Jones.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2009.
        Duration
        96 min.
      • NOMINERET

        Nord

        Name
        Rune Denstad Langlo.
        Location
        Norge
        Release year
        2009.
        Duration
        78 min.
      • NOMINERET

        The Artist

        Name
        Mariano Cohn, Gaston Duprat.
        Location
        Argentina
        Release year
        2008.
        Duration
        92 min.
      • NOMINERET

        Velsignelsen

        Name
        Heidi Maria Faisst.
        Location
        Danmark
        Release year
        2009.
        Duration
        75 min.
      • NOMINERET

        Without You I'm Nothing

        Name
        Florian Eichinger.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2008.
        Duration
        89 min.