Vi har gode nyheder til dig!
'The Souvenir II’ og ‘Kupé Nummer Seks’ er netop blevet tilføjet til årets WEEKEND-program og vil kunne opleves i Cinemateket på mandag og tirsdag.
Samtidig byder årets festival også på en række ekstravisninger i starten af næste uge, hvor du kan se nogle af de store og og mest populære filmperler fra årets program.
Tilda Swinton i anmelderdarling
Vi er super glade for, at vi nu får mulighed for at vise ‘The Souvenir II’ i vores WEEKEND-program!
Filmen, der er én af årets mest hypede og bedst anmeldte, udspiller sig i 80'ernes England, hvor Julie (Honor Swinton Byrne) arbejder på sin afgangsfilm på filmskolen, imens hun forsøger at bearbejde tabet af sin kæreste med gode råd fra sin mor (Tilda Swinton).
Tidsbilledet og tonen rammer helt rent, og det samme gør samspillet mellem Honor og Tilda Swinton, der også er mor og datter i virkeligheden. Og bare rolig - du behøver ikke kende Souvenir 1 for at få en stor oplevelse! Køb din billet her.
Finsk festivalfavorit kan opleves i Cinemateket
‘Kupé Nummer Seks’ er også en vaskeægte festivalfavorit, der får dansk forpremiere under CPH PIX WEEKEND. En ung finsk kvinde rejser alene med tog til den arktiske by Murmansk og er tvunget til at dele den lange tur og en lille sovevogn med en russisk minearbejder. Det uventede møde får passagererne i kupé nr. 6 til at se sandheden om deres egen ensomhed og længsel efter menneskelig kontakt i øjnene.
‘Kupé Nummer Seks’ vandt den næstfornemste pris, Grand Prix, på årets Cannes Festival og er indstillet til Oscar for bedste internationale film. Køb din billet her.
Ekstra, ekstra, ekstra...
Og så er der ekstravisninger i vente for alle de biografgængere, der endnu ikke har nået at stille sulten. Her er menuen for næste uge:
Mandag 15/11
17:00 Lingui, The Sacred Bonds, Cinemateket
19:00 The Souvenir II, Cinemateket
21:30 Rhino, Cinemateket
Tirsdag 16/11
16:30 Den blå orkidé, Cinemateket
18:45 Kupé Nummer Seks, Cinemateket
21:00 El Planeta, Cinemateket
Onsdag 17/11
16:45 Petite Solange, Cinemateket
18:45 Zola, Cinemateket
21:00 Bad Luck Banging or Loony Porn, Cinemateket
Billetsalget til alle ekstravisningerne er skudt i gang.
Vi glæder os til at se dig i biografen!